Lotnisko Ovda (VDA)

Ovda
Lotnisko Ovda – widok po wyjściu z samolotu

Lotnisko w Ovdzie (VDA) pomyliłem w grudniu ubiegłego roku z lotniskiem im. Jakuba Hozmana w Eilacie w Izraelu (ETH) –  z tego co wiem, nie tylko ja. W ten sposób wylądowaliśmy na pustyni, nie przesadzam. Jednak nie ma tego złego…

Położenie lotniska jest bardzo korzystne; można z niego się dostać do innych części Izraela, spędzić urlop w Eilacie oraz przedostać się do Jordani i Egiptu.

Lotnisko Ovda (VDA)

Tak na marginesie – Jakub Hozman był twórcą izraelskich linii lotniczych Arkia.

Lotnisko Ovda (VDA)
W oddali pustynne lotnisko

Port lotniczy Ovda został wybudowany w 1981 roku jako wojskowa baza taktyczna Sił Powietrznych Izraela. Leży na pustyni pomiędzy licznymi bazami wojskowymi. Ci, którzy będą mieli szczęście jechać autobusem do Beer Szewa poznają w nim liczną grupę młodych żołnierzy płci obojga.

Na mapie powyżej zaznaczyłem przystanek autobusowy do Beer Szewy (około 5 godzin drogi, po drodze jest jeden postój na stacji benzynowej), skąd szybko przedostaniecie się do Tel Avivu (około 1,5 godziny pociągiem) lub Jerozolimy.

Lotnisko Ovda (VDA)
Schemat wygodnych połączeń kolejowych z Beer Szewy. W pociągu jest całkiem sprawnie działający Internet.

Nie pytajcie na lotnisku gdzie jest przystanek do Beer Szewy – obsługa lotniska nastawiona jest na zapewnienie jak największego transferu turystów do Eilatu – nadmorskiego Las Vegas na południu Izraela. Nam wmawiali, że szybciej dostaniemy się do Tel Avivu, jeśli najpierw pojedziemy do Eilatu. Podróż z lotniska w Ovda do Eilatu trwa autobusem Egged około godziny.

Lotnisko Ovda (VDA)
Zielony autobus Egged

Kiedy jechać?

Unikajcie sobót, z uwagi na święto w Izraelu będziecie skazani na przymusowy nocleg w Eilacie (Egged uruchomił w grudniu sobotnie kursy Ovda-Eilat-Ovda, dostosowane do rozkładu lotów), drogi transport taksówką lub niepewnym stopem.

Pogoda

Temperatura podczas naszego wyjazdu była idealna. Nie było gorąco, ale też nie zimno (z wyjątkiem poranka w Jerozolimie). Minimalna temperatura w trakcie naszej zimy w Eilacie to 10 stopni Celciusza. „Najzimniejszym” miesiącem jest styczeń, gdzie temperatura powietrza wacha się od 10 do 27 stopni. Temperatura wody w Eilacie jest najniższa w lutym i marcu – 20 stopni Celciusza.

Co dolatuje?

Ryanair z Krakowa, Wilna, Bratysławy i Budapesztu. Wizzair z Warszawy Chopina  (od 10.12.16). My wracaliśmy do Budapesztu, potem autobusem Orangeways do Krakowa.

Lotnisko Ovda (VDA)
Po wyjściu za bramę lotniska trzeba iść około 20 minut pieszo do skrzyżowania z drogą nr 12, gdzie po prawej stronie jest przystanek autobusu nr 392 do Beer Szewy. Bilet kupuje się u kierowcy szeklami izraelskimi. Rozkład jazdy autobusów można sprawdzić na stronie Egged.

Infrastruktura

 • bankomat – BRAK
 • źródło wody pitnej – jest, sala odlotów
 • automat do kawy – na szekle
 • automat napojów – na kartę, popsuty, ściąga pieniądze, ale nie wydaje napoju
 • kantor – jest, ale z bardzo niekorzystnym kursem (najlepiej wymienić złotówki na szekle w Polsce, trzeba znaleźć odpowiedni kantor, my zrobiliśmy to po wcześniejszym umówieniu, w kantorze w krakowskim lotnisku)
 • wypożyczalnia samochodów – BRAK
 • jedzenie – nie polecamy, drogo i niesmacznie
 • na airside są wygodne leżadła, na których można się zdrzemnąć, można palić w obszernej palarni
 • Internet – tak, bez ograniczeń
 • gniazdka – tak

Koszty pobytu w Izraelu

Wypad do Izraela kosztował nas 241,74 zł za osobodzień. Bilety na loty Ryanair kosztowały tylko 143,04 zł za osobę w dwie strony i stanowiły tylko 9,86% wszystkich wydatków. Mediana osobodnia w 2016 roku wynosiła w moich podróżach 526,56 zł za osobodzień. Można z tego wysunąć wniosek, że Izrael nie musi być taki drogi. Jeśli potrzebujesz więcej informacji zapraszam na moją stronę Ile kosztują podróże?.

Transport z lotniska

Izrael

 • zielony autobus Egged 392 do Beer Szewy, odjazd ze skrzyżowania zaznaczonego na mapie, płatność gotówką u kierowcy, szeklami,
 • zielony autobus Egged 282 do Eilat, odjazd z lotniska, płatność gotówką u kierowcy, szeklami,
 • Eilat Shuttle zamówiony wcześniej przez stronę internetową kartą kredytową,
 • taksówka,
 • pieszo przez pustynię  (poznaliśmy takich, którzy nocą maszerowali przez pustynię, ponoć są nawet wyznaczone szlaki).

Jordania

Wyjechani w Świat opisali dokładnie swoją podróż po Jordani. Przylatywali i odlatywali z Ovdy. Wiele informacji na temat transferu z Ovdy do Jordanii znajdziecie na forum dyskusyjnym fly4free1.

Egipt

Na stronie Eilat Shuttle, przewoźnik oferuje się z transportem nawet do Kairu. Ktoś z Was już próbował?

Z Ovdy do Tel Awiwu

11 odpowiedzi do “Lotnisko Ovda (VDA)”

 1. Dzień dobry,

  mam pytanie o transport z lotniska OVD do Jerozolimy. Sądząc po podpisie pod prowizoryczną mapką, z samego lotniska nie kursują żadne autobusy (miejskie, przelotowe), tylko faktycznie trzeba iść wspomniane 20 minut przez pustynię?

  Będę wdzięczna za podanie orientacyjnych cen biletów – wiem już, że do Jerozolimy jedzie autobus 444, lecz nigdzie nie da się ani kupić biletów online ani dowiedzieć o ich cenę.
  Dziękuję!

  1. Cześć Agnieszka, kiedy wyruszasz dokładnie do Izraela? Mam bilet na poniedziałek, 18.12 z Poznania
   Pozdrawiam, Paweł

 2. Witam
  A jechał ktoś może z lotniska Ovda do Taby ,do tamtejszych hoteli ?
  Z tego co widzę to autobusem 282 można dojechać na przejście graniczne Taba (koszt w dwie strony, kupując online to 43 szekle), pytanko co dalej ?
  Przechodzę granicę pieszo do Taby i są tam jakieś busy do hotelu ?czy taxi ?

  Kolejne pytanie ,czy trzeba płacić za wyjazd z Izraela ,jeśli np. po tygodniu się wraca na Ovda airport?

 3. Witam
  Czy bez rezerwacji uda się dostać na autobuś 282 egged i czy one są dopasowane do przylotów? Czy tym autobusem można dojechać do hotelu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *