Jak spakować plecak na podróż?

Jak spakować plecak na podróż? Oto moje najważniejsze przedmioty. Podróżowałem wiele razy, często na jeden dzień, ale też na miesiąc. Kiedy już usiądę w samolocie zawsze towarzyszy mi pytanie – czy aby na pewno wszystko wziąłem?

Z reguły nie jestem przywiązany do rzeczy, ale jest kilka bez, których nie polecę. Trochę się tego uzbierało.

Plecak na podróż
A Ty co albo kogo zabierasz ze sobą do plecaka?

Lista obowiązkowa – plecak na podróż

Paszport, oczywiste, ale już raz zdarzyło mi się zorientować, że data ważności paszportu P. jest zbyt krótka, by wjechać do Tajlandii.

Plecak na podróż
Lista kontrolna przed podróżą

Wysłużony plecak JanSport, mam go już ponad 10 lat. Po tym jak sprawdzam ceny nowego, wychodzę z założenia, że lepiej kupić gdzieś bilet.

Jednak kupiłem. Mam już nowy plecak JanSport – Agave 32 (czyli 32 litry). Optymalny do podróży Ryanair z podręcznym bagażem i Wizzair z małym (!) bagażem.

Prawo jazdy i międzynarodowe prawo jazdy. Nigdy nie wiesz czy nie przyda się wypożyczenie samochodu.

Bezpieczeństwo

Kserokopie lub jeszcze lepiej – skany na dysku wirtualnym polis ubezpieczeniowych i dokumentów. Niestety mogą się też przydać numery telefonu i adresy do najbliższych polskich ambasad.

Newsletter Brytyjskiego MSZ. Jest często aktualizowany i można zamówić aktualizacje interesującego nas regionu. Polskie MSZ również udziela takich informacji pod adresem polakzagranica.msz.gov.pl. 

Kłódki – przydają się w każdym hostelu. Ja kupiłem w IKEA (FÖRFINA) za kilka złotych.

Finanse

Karty kredytowe – bezpieczne pieniądze i ubezpieczenia w jednym, polecam w szczególności karty mBanku – Visa Platinum i MasterCard Miles&More premium. Pierwsza nie jest już wydawana, a szkoda, bo oferuje całkiem rozsądne ubezpieczenie na życie. Dzięki drugiej zbieram mile. Obydwie mają opcję ubezpieczenia podróżnego, poza granicami kraju jesteś ubezpieczony pod warunkiem, że kupiłeś jedną albo drugą bilet lub zatankowałeś samochód. Jeśli wystarczająco często ich używasz – opłaty 0 zł. Najlepiej posiadać karty kredytowe i debetowe z dwóch różnych banków. Z powodu zmiany czasu łatwo natrafimy na nocne wyłączenia systemu1 w naszym polskim banku, a na Oahu może to być pora obiadowa.

Karta debetowa do wypłaty gotówki. Koniecznie upewnij się, że Twój bank nie pobiera prowizji za wypłaty gotówki za granicą. Ja mam taką opcję w mBanku, również za zero złotych. Alior Kantor – aplikacja i karty z Alior Kantora są bezcenne.

Przeczytaj: Revolut; moja recenzjaAlior Kantor czy Revolut? Porównanie produktów.

Gadżety – plecak na podróż

Mój telefon, ładowarka i ewentualna przejściówka – Samsung Galaxy Note 4 8 – aparat, przewodnik, karta pokładowa, kalendarz, odtwarzacz filmów i muzyki, GPS w jednym. W czasie podróży najrzadziej używam go w celu komunikacji, a najczęściej korzystam z map. Jedna z najważniejszych cech aplikacji w podróży to możliwość korzystania z niej offline!

Aplikacje na smartfona

Dla mnie najważniejsze aplikacje to:

 • Google Maps i Google Trips – jest możliwość korzystania z nich offline, po wcześniejszym załadowaniu danych na komórkę,
 • Tripadvisor – zdecydowanie nr 1 jeśli chodzi o wybór hotelu czy restauracji w okolicy, często też korzystam z nawigacji wskazującej strzałką, w którym kierunku mamy podążać,
 • Booking.com, Hostelworld i Airbnb – gdyby wyrzucili nas z pierwszego hotelu,
 • e-podróżnik.pl – często korzystam, kiedy chce znaleźć dojazd na lotnisko w Polsce,
 • Skyscanner – podczas podróży rzadko kupuje loty, ale przydaje się do sprawdzenia czasu połączenia, zawsze tym zapominam,
 • Flightradar24 – mogę obserwować samolot, którym za chwilę będę leciał, wcześniej też wiem o ewentualnych opóźnieniach lotów,
 • sieciowa aplikacja pokazująca koszt rozmów, które przed chwilą wykonałem, w moim przypadku jest to Play24,
 • Google Now – przypomina o zbliżającym się locie, aktualny czas w Polsce, szybki przelicznik waluty,
 • Telefon Hangout lub Skype – jeśli nie chcesz płacić operatorowi swojej sieci komórkowej,
 • Snapseed – świetna aplikacja do podstawowej i zaawansowanej obróbki zdjęć,
 • Uber lub inna lokalna aplikacja zamawiająca taksówkę (np. myTaxi), Uber to najlepszy sposób na transport w obcym miejscu, jeśli  nie chcemy lub nie możemy skorzystać z komunikacji publicznej,
 • aplikacja bankowa – konieczna, zwłaszcza jeśli nie chcesz zostać okradziony, sprawdzaj konto często, warto ustawić sobie w banku powiadomienia sms, raz już dzięki temu ominęła mnie kradzież,
 • Google tłumacz ze zgranym językiem kraju, w którym jesteśmy,
 • Wikipedia – możliwość zapisywania stron offline,
 • S Health – pokazuje ile kilometrów przeszliśmy, choć mam wrażenie, że zawyża,
 • Arkusze Googla – świetne do rozliczeń pieniędzy,
 • Beep`nGo – wszystkie karty partnerskie w jednej aplikacji,
 • Gmail – pamiętaj, żeby odpowiednio ustawić synchronizację swoich maili, tak by móc je odczytać offline,
 • aplikacja naszej linii lotniczej – jest tam nasza karta pokładowa, ale także informacja o ewentualnych opóźnieniach,
 • Check My Trip – w jednej aplikacji mamy dane wszystkich lotów.

Ładowarka i powerbank

Najnowszym nabytkiem jest ładowarka solarna do telefonu. Zbyt wiele na razie o nie nie napiszę, jest w fazie testów, kosztowała około 60 zł. Ładowarka solarna się nie sprawdziła, obecnie korzystam z rewelacyjnego Xiaomi Powerbank 20000 mAh. Za ten powerbank na allegro zapłaciłem około 165 złotych.

Apteka

Leki nasenne i przeciwbólowe

Kosmetyki

Pojemniki 100 ml

Pojemniki 100 ml na kosmetyki – też można je dostać w dziale IKEA Family (UPPTÄCKA). Są wielorazowego użytku. W bonusie proponuję kupić torebki ISTAD – w sam raz na flakoniki z kosmetykami, są dość trwałe. Świetnie sprawdzają się też jako zabezpieczenie paszportu.

Krem do rąk, szczotka i pasta do zębów. Mydło znajdziemy wszędzie, ale tych trzech powyższych w samolocie często nie ma.

Neutrogena

Chusteczki nawilżane – nie trzeba nikomu tłumaczyć. Najlepsze są te z Neutrogena. Nie tylko można się nimi „umyć”, ale też naprawdę nawilżają skórę. Próbowałem również chusteczek dla niemowląt, ale się nie sprawdziły.

Żel przeciw drobnoustrojom.

Odzież

Japonki – przydają się w samolocie, pod prysznicem, kiedy trzeba zmienić obuwie, ponieważ stopa jest już zmęczona.

Kolejnym gadżetem z IKEA jest dmuchany rogalik-poduszka (UPPTÄCKA), z pewnością są lepsze, ale ten można rozszczelnić i zmniejszyć trzykrotnie.

Skarpety uciskowe. Zakupiłem w Decathlonie za kilkanaście złotych. Poprawiają komfort mojej podróży.

Lista kontrolna – plecak na podróż (bagaż podręczny)

Pobierz i wydrukuj listę w PDF 📃 lub 
pobierz i edytuj w arkuszu Excel.

Tak wygląda lista kontrolna przed podróżą:

Moja lista rzeczy potrzebnych na podróż dookoła świata. (DOC)

A Ty czym wypełniasz swój plecak na podróż, czekam na komentarze i rekomendacje!

2 odpowiedzi do “Jak spakować plecak na podróż?”

  1. Nie trzeba:) ale jest łatwiej. Teraz przychodzi mi do głowy, że dobrze by było zrobić jeden wyjazd tylko z paszportem i gotówką…

Dodaj komentarz