Jak wykorzystać czas na przesiadkę – JFK, NYC

Jestem dość upartym stworzeniem. Podczas pierwszego pobytu w Nowym Jorku byłem bardzo pochłonięty zwiedzaniem ikon miasta. Mieliśmy wykupione city passy – jak wszystko tam, dość drogie. Chcieliśmy wycisnąć z nich jak najwięcej. Jednym z celów, którego nie udało mi się osiągnąć to nowojorska plaża. Kocham wodę i plażę.

Niespełna trzy lata później poleciałem już do Nowego Jorku „na luzie”, tak sobie pobyć. W trakcie mojej powrotnej podróży do Europy zdarzyła się pięciogodzinna przesiadka na lotnisku JFK. Postanowiłem wykorzystać ten czas na plażowanie w marcu, w Nowym Jorku.

Cel był prostszy do osiągnięcia niż mi się wcześniej wydawało, wystarczyło otworzyć Google Maps i znaleźć piasek przy brzegu.

Nowy Jork jest szczęśliwym posiadaczem kilkunastu plaż, miasto leży w końcu nad oceanem atlantyckim. Fort Tilden, Jacob Riis, Jones, Long Beach i chyba najsławniejsza Coney Isalnd.

Broad Channel
Do plaży dojeżdża się kolejką, prosto z lotniska JFK.
Broad Channel
Widoki podczas podróży kolejką bywają zaskakujące, jak podczas podróży z Łodzi do Ozorkowa.

Broad Channel

Po dotarciu na ostatnią stację metra, już tylko kilka przecznic dzieliło mnie od plaży Rockaway w dzielnicy Queens. Zobaczyłem pomnik ofiar katastrofy American Airlines 587; czwarty pod względem ilości ofiar wypadek lotniczy w Stanach Zjednoczonych, który wydarzył się 12 listopada 2001 roku.

Potem była już tylko plaża… Mimo zimy (koniec marca), w wodzie pływali surferzy. W okolicach promenady było bardzo mało osób.  Biorąc pod uwagę zgiełk Nowego Jorku, to miłe. Można odpocząć. Ilość potrzebnej infrastruktury plażowej i restauracji była porównywalna z kurortem turystycznym.

plaża Rockaway
Piasek był bardzo czysty, prawie jak w Polsce. Przy promenadzie wybudowano wiele wysokich budynków mieszkalnych. Rockaway to największa plaża miejska w Stanach. Nazywana jest Irlandzką Riwierą z uwagi na duże skupisko przybyszów z Zielonej Wyspy. Plaża była między innymi częścią planu filmowego Radio Days Woody Allena.
plaża Rockaway
To Nowy Jork, poznaje ktoś?

Leave a Reply