#dookolakuli: dzień 27. – róg Opery i Scenariusza

W drodze do Miasta Aniołów.
W drodze do Miasta Aniołów. Zarówno z lotu ptaka, jak wtedy kiedy jedzie się samochodem, LA jest niesamowite pod względem ilości i szerokości autostrad przecinających miasto.

Rano wyruszyliśmy w długą podróż samochodem do Los Angeles. Wieczorem mieliśmy obejrzeć Cyganerię Pucciniego. Czekała nas sześciogodzinna podróż. Korzystaliśmy oczywiście z GPS, a jako miejsce docelowe wpisałem Opera, Los Angeles. Jeśli jedziecie w taką podróż, uważajcie.

Mądrzy ludzie mają łatwiej w życiu

Zamiast do budynynku, w którym odbywał się spekatakl, dojechaliśmy do rogu ulic Opery i Scenariusza w Los Angeles. Dzięki mieszkańcom ulicy, szybko zawróciliśmy i na piętnaście minut przed spektaklem dojechaliśmy pod Pawilonu Dorothy Chandler.

róg Opery i Scenariusza
róg Opery i Scenariusza, gdzieś na przedmieściach Miasta Aniołów

 

ulice LA

And the Oscar goes to…

plac przed Pawilonem
Ogromny żyrandol w Dorothy Chandler Pavilion

Ku mojemu zaskoczeniu, był to budynek, który dobrze znam. Tu odbywały się ceremonię wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Po raz ostani w 1999 roku. Wtedy oglądałem jeszcze rozdanie nagród na żywo w telewizji. To było kiedy Roberto Benigni tak radośnie skakał po krzesłach po zdobyciu statuetki za przepiękny film Życie jest piękne.1

Ponownie powróciły wspomnienia z dzieciństwa.

Opera w Los Angeles

Opera była bardzo udana. Przed wejściem obowiązkowo czekała nas tak zwana ścianka. Każdy z widzów mógł zrobić sobie zdjęcie na tle plakatu spektaklu. Na tę okoliczność B. udało się wstać z wózka, który musieliśmy wypożyczyć z powodu chorej nogi. Cyganerię widziałem już drugi raz. Pierwszy raz w nowojorskiej MET. Teraz miałem wrażenie, że scenografia została w całości przeniesiona z Nowego Jorku do Los Angeles. Była tak bogata, że przedstawienie mógłbym obejrzeć jeszcze kilka razy. W odróżnieniu do spektaklu z San Francisco, było tradycyjnie.

Walt Disney Concert Hall

Walt Disney Concert Hall

Jednym z najbardziej imponujących budynków w Los Angeles jest Walt Disney Concert Hall położony tuż za Pawilonem, w którym obejrzeliśmy Cyganerię. To wielkie dzieło sztuki architektonicznej stworzył dobrze znany Frank Ghery2.

Następnego dnia czekał na ostatni dzień podróży dookoła świata na obcym kontynencie. Potem już tylko Edynburg i powrót do domu. Byliśmy stęsknieni.

Leave a Reply