Delta Air Lines, polecę z Wami jeszcze raz

Delta Air Lines
Samolot Delta Air Lines na lotnisku w Orlando na Florydzie

Bilet powrotne z Florydy musiałem kupić pierwszy raz w życiu pilnie, na dwa dni przed odlotem. Zawsze zastanawiałem się jak to jest planować podróż w tak krótkim odstępie czasu. Okazało się, że cena nie jest tak wysoka. Pomocą posłużył kiwi.com. Kupiłem bilet amerykańskiej linii lotniczej Delta z Orlando do Rejkiawiku z przesiadką na JFK za 246,90 dolarów amerykańskich. Potem dokupiłem lot Wizzair z Islandii do Katowic za 49,99 euro. Specjalnie nie kupowałem biletu na kiwi.com tylko bezpośrednio u przewoźników, żeby uniknąć dodatkowej opłaty jaką pobiera kiwi. W sumie wyszło około 1045 polskich złotych.

MCO-JFK @ Delta Air Lines

Pierwszy raz leciałem Delta. Okazało się, że samolot z Orlando do Nowego Jorku jest już trochę wysłużony, miał ponad dwadzieścia lat. Układ siedzeń był niestety 3+3. Jest wtedy dużo większe prawdopodobieństwo, że będę siedział po środku lub przy oknie. Moje ulubione miejsce to korytarz.

Jeśli chodzi o budowę samolotu najciekawsze były toalety. Ich umiejscowienie na samym końcu. W środku była fototapeta przedstawiająca wiszące, oprawione obrazki z historycznymi zdjęciami samolotów i stewardess Delta. Świetny pomysł!

W środku czekało mnie miłe zaskoczenie. Samolot Airbus A320-200 był bardzo ładnie odnowiony. System rozrywki pokładowej działał bez zarzutu. Podczas lotu do Nowego Jorku była tylko przekąska w postaci orzeszków, darmowe napoje bezalkoholowe, kawa i herbata. Niestety cena alkoholu była wysoka, na przykład osiem dolarów za Margaritę.

Przesiadka w Nowym Jorku była krótka, ale zdążyłem wyjść zapalić papierosa. Terminal 2 był malutki, przez co przejście przez bramki bezpieczeństwa zajmowało dosłownie kilka minut.

JFK-KEF @ Delta Air Lines

Drugi samolot na trasie JFK-KEF był już zdecydowanie większy. Boeing 757-200. Układ siedzeń ponownie 3+3. Podczas drugiego lotu zaskoczyło mnie pięć rzeczy. Po pierwsze, Delta nie pobiera dodatkowej opłaty za miejsce przy wyjściu ewakuacyjnym. Po drugie, czas lotu, który pierwotnie wynosił pięć godzin i czterdzieści pięć minut skrócił się o prawie półtorej godziny (dobry wiatr). Po trzecie, dostałem na wstępie dwie buteleczki ginu, a prosiłem tylko o jedną. Nie było żadnych problemów, żeby otrzymać kolejne. Po czwarte, kolacja była podana na zimno (!). Po piąte, miałem dostęp do darmowego wi-fi, mogłem dowolnie czatować tekstowo ze znajomymi za pomocą Facebook Messenger.

Po przylocie do Keflaviku okazało się, że słońce wstaje po dziesiątej rano, a zachodzi przed siedemnastą. Pogoda sprawiła, że poddałem się i poszedłem spać w pobliskim hotelu. Polecam serdecznie to miejsce. Hotel funkcjonuje w okolicach lotniska, około godziny pieszo, w dawnej bazie wojsk amerykańskich. Za kilkanaście złotych zamówiłem łóżko w pokoju wieloosobowym, a dostałem łóżko w dwójce. Nie było żadnego problemu, by zameldować się już rano1.

KEF-KTW @ Wizzair

Podczas ostatniego lotu miałem wreszcie czas, by porównać ceny ginu w Wizzair i Ryanair.

https://twitter.com/dookolakuli/status/960349075899068426

Podsumowanie

Dotychczas po stanach leciałem United i Allegiant. Delta Air Lines zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie i na pewno z przyjemnością polecę z nimi po raz kolejny.

Nazwa linii lotniczych pochodzi od delty Missisipi. Obok KLM, Air France i Areoflot, Delta jest członkiem aliansu SkyTeam. Linie posiadają 49% udziałów w Virgin Atlantic Airways.

Samolot Delta Air Lines, zdjęcie z około 1955 roku.

Leave a Reply