Know-how

Czyli jak ja działam? Jak wyglądają moje podróże?

B, jak bagaż

Mój bagaż w podróż dookoła świata
Mój bagaż w podróż dookoła świata

Z reguły latam z bagażem podręcznym i mam z tego niezłą frajdę. Nie jestem przywiązany do rzeczy, ale jest kilka bez których nie polecę. Trochę się tego uzbierało…

Moja lista rzeczy potrzebnych na podróż dookoła świata. (DOC)

C, jak czas

Nigdy nie miałem większych problem z wymuszeniem wolnego u pracodawcy. Widocznie jestem dobrym pracownikiem!

Czas to też ważna sprawa jeśli chodzi o rejon świata, do którego się wybieram. Poniżej moja mapa rejonów, do których najlepiej wybrać się w określonych porach roku.

F, jak finanse

Pieniądze

Normalni ludzie pracują przez cały rok, wybierają termin urlopu, wchodzą do biura podróży i kupują sobie wakacje. Inni biorą w tym celu pożyczkę z banku. Uzależnienie od latania i zwiedzania ma swoje odrębne reguły. W moim przypadku termin oraz miejsce urlopu dyktuje promocja lub błąd cenowy linii lotniczych i wcale na to nie narzekam…

Jak nie wpaść w tarapaty finansowe? 

Do podróżowania potrzebne jest dobre konto i podstawową znajomość finansów. To znacznie zmniejsza koszty podróży i bezpieczeństwo. Właściwe konto pozwala też znacząco obniżyć cenę biletu. O bankowości w tym świetle właśnie piszę.

Wizzair Mastercard. Dla kogo? (w #bankowość)

Alior Kantor czy Revolut? Porównanie produktów

Revolut – moja recenzja

Skąd mam pieniądze na podróże?

Pracuję, głównie w tak zwanej budżetówce, jednak pieniądze zarabiam w dużej korporacji. Mam 42-metrowe mieszkanie. Przeżyłem remont generalny i obiecałem sobie wtedy, że to ostatni remont w moim życiu. Spłacam kredyt hipoteczny i będę go spłacać przez następne 35 lat. Jeżdżę 16-letnim fiatem. Dojeżdża do pracy i na lotnisko, dopóki będzie jeździć, nie kupię nowego. Wolę podróże niż nowe samochody. Podróżuję szanując pieniądze. Ogólnie rzecz ujmując, jestem oszczędny. Potrafię napić się szampana podczas antraktu w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, ale najczęściej śpię w hostelu. Uwielbiam też kupować bilety w cenach promocyjnych.

Koniec, końców właśnie tak znajduję pieniądze na podróż.

Transakcje za granicą?

Podróżuję od wielu lat, ale nadal zgłębiam bankowość podróżniczą. Wiem, że warto zbierać mile płacąc kartą kredytową, ale nie do końca potrafię zrozumieć te wszystkie bankowe zawiłości przy wypłatach i bezgotówkowych transakcjach zagranicznych. Bez problemu rozumie to Michał Szafrański, który opisuje zawiłości na swoim blogu.

W 2016 roku, po wielu podróżach, przekonałem się do kantorów internetowych i założyłem Alior Kantor. Do dziś tego nie żałuję!

Ile kosztuje podróż dookoła świata?

Postarałem się odpowiedzieć na to pytanie.

Ile tak naprawdę kosztują podróże?!

T, jak tanie

Tanie linie lotnicze to inspiracja i podstawa moich podróży.

Afryka

Azja

W swoim subiektywnym „rankingu” azjatyckich linii lotniczych wspomnę, o tych liniach, z których korzystałem, planowałem lub planuje korzystać (2014-2017 rok). Nie do końca interesują mnie podróże z bagażem rejestrowanym albo standard obsługi. Samoloty uwielbiam, ale są one dla mnie przede wszystkim środkiem lokomocji z punktu A do B, a najważniejsza jest cena.

Ameryka Północna

Ameryka Środkowa

Meksyk 🇲🇽

Viva Aerobus https://www.vivaaerobus.com/en

Ameryka Południowa

Brazylia 🇧🇷

Azul

Brazilian Airlines

Gol Transportes Aéreos

Peru 🇵🇪

Viva Air Peru https://www.vivaair.com/en-pe (!)

Star Air http://www.starperu.com/en/

Peruvian Airlines http://www.peruvian.pe/pe/en

LC AIrlines http://www.lcperu.pe/en

Argentyna 🇦🇷

Flybondi https://flybondi.com/

transatlantyk

Australia 🇦🇺

Jetstar Airways

Tigerair Australia

Nowa Zelandia 🇳🇿

Jetstar Airways

Pacyfik

Z, jak zdrowie

Leki podczas podróży
Leki z lotniczej apteki

Szlachetne zdrowie… najgorsze co każdemu z nas może się stać w trakcie podróży to choroba. Możemy wiele zrobić, żeby jej uniknąć. Nie mylić z medycyną lotniczą!

Apteczka podróżna

Zdrowie w samolocie

L, jak lotnisko

Lotniska

Jak spędziłem przesiadkę na lotnisku? Jak poruszać się po niektórych lotniskach? Niektóre lotniska można pokochać, niektóre znienawidzić, a inne z kolei fascynują.

P, jak przygotowanie

Przygotowanie

Podróż zaczyna się w momencie wejścia na stronę wyszukiwarki lotów. Oto opinie o wyszukiwarkach tanich lotów jakie wyrobiłem sobie podczas planowania podróży dookoła świata.

Wyszukiwarki lotów. Azuon, Azair, Kayak, Cheapflights, Kiwi, Google Flights, Skyscanner, momondo

Większość podróży planuję od momentu zakupu biletu. Ponieważ zazwyczaj jest to odległość od trzech do kilkunastu miesięcy, przynajmniej teoretycznie mam czas, żeby rozeznać się noclegach, tak zwanych dolotach i opiniach innych ludzi.

Leave a Reply