Jaki lek przeciwbólowy lub przeciwgorączkowy wybrać dla dziecka?

W aptekach jest mnóstwo różnych leków przeciwgorączkowych dla dzieci. Jak wspomniałem na poprzedniej stronie dla dzieci są przeznaczone dwa główne leki:

  • paracetamol, będący lekiem pierwszego wyboru i
  • ibuprofen.

W zależności od stężenia syropu/roztworu doustnego opiekun może dostosować objętość podawanego roztworu.

Co zrobić jeśli Janek nie lubi łykać leku?

Można podać doustnie roztwór o większym stężeniu, poniżej podaje przykład dla Janka, który waży 12 kilogramów1. Proszę zwrócić uwagę jak duża różnica jest w objętości (ml) podawanego roztworu w zależności od stężenia (mg/ml).

lekstężenie roztworu/syropudawkaobjętość do podania
paracetamol120 mg/5 ml180 mg7,5 ml
paracetamol200 mg/5 ml180 mg4,5 ml
paracetamol100 mg/1 ml = 500 mg/5 ml180 mg1,8 ml
ibuprofen 100 mg/5 ml120 mg6 ml
ibuprofen200 mg/5 ml120 mg3 ml

Każada z wymionionych dawek paracetamolu zadziała doustnie tak samo. Analogicznie jest z ibuprofenem. Jak widać powyżej, opiekun ma dość duże pole wyboru jeśli chodzi o objętość do podania swojemu dziecku. Jeśli dziecko nie lubi pić syropów, można wybrać roztwór/syrop o wyższym stężeniu, wtedy poda mniejszą objętość leku. Zazwyczaj takie syropy o większym stężeniu nazywają się Forte lub Max, co nie oznacza, że lepiej zadziałają. Oznacza to tylko, że są bardziej stężone.

To bardzo ważne, by za każdym razem kiedy podajemy lek sprawdzić jaka jest substancja czynna (np. ibuprofenum/ibuprofen) i stężenie leku.

Powróć do: Apteczka podróżna / Leczenie bólu i/lub gorączki w podróży

Ostatnio uaktualniono