Ile kosztują podróże?

Widzę promocję na bilet lotniczy. Kupuję. Zazwyczaj nic za wiele rozmyślam. Szybko, pod wpływem emocji podejmuję decyzję. Okazuje się, że cena biletu lotniczego to tylko część poniesionych kosztów… Ile zatem kosztują podróże?

Przez ostatnie lata zgromadziłem dane na temat ilości wydawanych pieniędzy na bilety lotnicze i podróże. Taki danych w sieci brakuje. Szkoda, bo bardzo ułatwiają planowanie wakacji.

Ile kosztują podróże?

Dane podstawowe

    Zobacz tabelę w całości 

// – oznacza, że podróż jeszcze się nie odbyła i wszystkie koszty są nie podliczone.

Osobodzień – całkowity koszt podróży; bilety tam i z powrotem, bilety na loty po danym kraju, nocleg, rozrywka, jedzenie, itd.

Lot/os – koszt lotu do konkretnego kraju, miejsca docelowego. Suma nie zawiera lotów krajowych w odwiedzanym kraju oraz kosztu transferu z lotniska do centrum miasta i z powrotem. Kwota zawiera cenę biletów, które musiałem wykupić, aby dolecieć do lotniska, skąd wylatuje główny przewoźnik. Na przykład, kupiłem bilety LHR-AKL-LHR, zatem rubryka Lot/os zawiera również cenę dolotów do Londynu, ale nie zawiera lotów po Nowej Zelandii.

Liczba dóbod wyjścia do wejścia do mieszkania.

Przewalutowania – waluty obce przeliczam wg Google.

W ostatniej kolumnie po prawej stronie umieszczać będę komentarze, które mogą być istotne dla wyliczeń.

Współczynnik lotów

Zazwyczaj współczynnik lotów, jak go nazwałem, wynosi

Przedstawiona wartość procentową stanowi medianę wszystkich moich podróży.

Co to oznacza? Jeśli wydaję na bilet 1000 zł, mogę spodziewać się że cała podróż wyniesie mnie około 4000 złotych, jeśli współczynnik wynosi 25 procent.

    Zobacz wykres w całości 

Czerwona prosta przebiegająca równolegle do OX to mediana wszystkich współczynników.

Mapa

Jak wygląda rozkład osobodnia wg krajów?

    Zobacz mapę w całości 

Powyżej prezentuję rozkład osobodnia podróży wg odwiedzonych krajów.

Najdroższym krajem dla podróżnika są bezapelacyjnie Stany Zjednoczone. Wśród tych droższych, ale mimo wszystko dużo mniej kosztownych niż stany to między innymi Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki, Hiszpania. Co zaskakujące Norwegia, Izrael lub Japonia nie są w czołówce najdroższych podróży.

Jak wygląda rozkład osobodnia wg kontynentów?

    Zobacz mapę w całości 

Powyżej prezentuję rozkład osobodnia podróży wg odwiedzonych kontynentów.

Bezapelacyjnie najdroższym rejonem świata jest Polinezja.

Czyli ile kosztują te podróże, małe i duże?

To kwota za osobodzień wszystkich moich podróży. Aktualizuje się, jak z resztą wszystkie dane na tej stronie „na żywo”. To kwota zawierająca wszystkie (!) wydatki poniesione w związku z podróżą podzielone na liczbę dób i osób.

Ile Ty wydajesz? Zostaw komentarz!

Jak zmieniają się moje wydatki z biegiem lat?

Z roku na rok zarabiam więcej. Zawsze byłem ciekaw czy to sprawia, że więcej wydaję podczas podróży? Wychodzi na to, że nie! Mimo tego, że podróżuję więcej, wydaję mniej więcej podobnie. Wysoko mediana osobodnia z 2017 roku wynika z podróży do Nowej Zelandii, Japonii i Republiki Południowej Afryki. Były to dość drogie podróże. Poza tym rok się jeszcze nie zamknął

    Zobacz wykres w całości 

Wykres prezentuje mediany osobodni dla każdego roku. Z uwagi na tylko jedną podróż z 2009, nie brałem jej pod uwagę.

Zobacz też: Ile kosztuje podróż dookoła świata w miesiąc?

Oczywiście kolejne pytanie, które trzeba zadać to „Jak wyglądają te podróże” skoro tyle na nie wydaje. Zapraszam do zapoznania się z kalendarium moich podróży. Wiele z nich jest już opisana, jak na przykład podróż dookoła świata.

Zapraszam na mojego Instagrama instagram.com/dookolakuli

Jeśli znasz się dobrze na matematyce chętnie usłyszę podpowiedzi jakie dane mogę jeszcze zaprezentować z tabeli podstawowej. Z góry dziękuję.

Zobacz też: Poradnik finansowy dla uzależnionych od taniego latania. Czyli jak oszczędzać pieniądze na podróże?