Ile kosztują podróże?

Widzę promocję na bilet lotniczy. Kupuję. Zazwyczaj nic za wiele rozmyślam. Szybko, pod wpływem emocji podejmuję decyzję. Okazuje się, że cena biletu lotniczego to tylko część poniesionych kosztów… Ile zatem kosztują podróże?

Przez ostatnie lata zgromadziłem dane na temat ilości wydawanych pieniędzy na bilety lotnicze i podróże. Taki danych w sieci brakuje. Szkoda, bo bardzo ułatwiają planowanie wakacji.

Moja analiza jest oparta na skrupulatnych obliczania wydatków na bilety lotnicze i inne wydatki, jakie ponoszę podczas podróży. Analizę prowadzę od ponad dziesięciu lat. Pod uwagę biorę około 50 podróży w tym okresie. Do wszystkich miejsc dotarłem samolotem.

Oczywiście ilość wydawanych pieniędzy na podróże zależy od tego, jak się podróżuje. Szczegółowe informacje o tym znajdziesz na blogu. Prawie zawsze:

  • latam tanimi liniami lotniczymi lub kupuję tanie bilety,
  • śpię w hostelach lub najtańszych noclegach, jeśli hostel jest niedostępny,
  • nie jadam w restauracjach.
Ile kosztują podróże?

Ile kosztują podróże? Dane podstawowe

🗂 Zobacz tabelę w całości

// – oznacza, że podróż jeszcze się nie odbyła i wszystkie koszty są niepodliczone.

Osobodzień — całkowity koszt podróży; bilety tam i z powrotem, bilety na loty po danym kraju, nocleg, rozrywka, jedzenie, itd.

Lot/os — koszt lotu do konkretnego kraju, miejsca docelowego. Suma nie zawiera lotów krajowych w odwiedzanym kraju oraz kosztu transferu z lotniska do centrum miasta i z powrotem. Kwota zawiera cenę biletów, które musiałem wykupić, aby dolecieć do lotniska, skąd wylatuje główny przewoźnik. Na przykład, kupiłem bilety LHR-AKL-LHR, zatem rubryka Lot/os zawiera również cenę dolotów do Londynu, ale nie zawiera lotów po Nowej Zelandii.

Liczba dób — od wyjścia do wejścia do mieszkania.

Przewalutowania — waluty obce przeliczam wg Google.

W ostatniej kolumnie po prawej stronie umieszczam komentarze, które mogą być istotne dla wyliczeń.

Współczynnik lotów

Współczynnik lotów stanowi iloraz ceny biletu tam i z powrotem oraz kosztu całej podróży.

Zazwyczaj współczynnik lotów, wynosi

Przedstawiona powyżej wartość procentowa stanowi medianę wszystkich moich podróży.

📊 Zobacz wykres w całości

Czerwona prosta przebiegająca równolegle do OX to mediana wszystkich współczynników.

Co to oznacza? Jak wykorzystać współczynik lotów w planowaniu wydatków na podróż?

Jeśli wydaję na bilet 1000 zł, mogę spodziewać się, że cała podróż wyniesie mnie około 4000 złotych, jeśli współczynnik wynosi 25 procent.

Ile kosztują podróże? Mapy

Jak wygląda rozkład osobodnia wg krajów?

🗺 Zobacz mapę w całości

Powyżej prezentuję rozkład osobodnia podróży wg odwiedzonych krajów.

Najdroższym krajem dla podróżnika są bezapelacyjnie Stany Zjednoczone. Wśród tych droższych, ale mimo wszystko dużo mniej kosztownych niż stany to między innymi Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki, Hiszpania. Co zaskakujące Norwegia, Izrael lub Japonia nie są w czołówce najdroższych podróży.

Jak wygląda rozkład osobodnia wg kontynentów?

📊 Zobacz wykres w całości

Powyżej prezentuję rozkład osobodnia podróży wg odwiedzonych kontynentów.

Bezapelacyjnie najdroższym rejonem świata jest Polinezja.

Obecnie najdroższym kontynentem (z odwiedzonych przeze mnie) jest Ameryka Północna.

Czyli ile kosztują te podróże, małe i duże?

Osobodzień

To kwota za osobodzień wszystkich moich podróży. Aktualizuje się jak z resztą wszystkie dane na tej stronie „na żywo”. To kwota zawierająca wszystkie (!) wydatki poniesione w związku z podróżą podzielone na liczbę dób i osób.

Osobodzień/podróż

📊 Zobacz wykres w całości

Wykres kolumnowy prezentuje osobodzień dla każdej podróży. Linia czerwona jest medianą dla wszystkich analizowanych podróży.


Ile Ty wydajesz? Zostaw komentarz!


Jak zmieniają się moje wydatki z biegiem lat?

📊 Zobacz wykres w całości

Wykres prezentuje mediany osobodni dla każdego roku. Z uwagi na tylko jedną podróż z 2009, nie brałem jej do analizy kosztów.


Oczywiście kolejne pytanie, które trzeba zadać to „Jak wyglądają te podróże” skoro tyle na nie wydaje. Zapraszam do zapoznania się z kalendarium moich podróży. Wiele z nich jest już opisana, jak na przykład podróż dookoła świata.

Jeśli znasz się dobrze na matematyce, chętnie usłyszę podpowiedzi, jakie dane mogę jeszcze zaprezentować z tabeli podstawowej. Z góry dziękuję.

Leave a Reply