Lotnisko Ovda (VDA)

Ovda
Lotnisko Ovda — widok po wyjściu z samolotu

Lotnisko w Ovdzie (VDA) pomyliłem w grudniu ubiegłego roku z lotniskiem im. Jakuba Hozmana w Eilacie w Izraelu (ETH) –  z tego, co wiem, nie tylko ja. W ten sposób wylądowaliśmy na pustyni, nie przesadzam. Jednak nie ma tego złego…

Położenie lotniska jest bardzo korzystne; można z niego się dostać do innych części Izraela, spędzić urlop w Eilacie oraz przedostać się do Jordanii i Egiptu.

Lotnisko Ovda (VDA)

Tak na marginesie — Jakub Hozman był twórcą izraelskich linii lotniczych Arkia.

Lotnisko Ovda (VDA)
W oddali pustynne lotnisko

Port lotniczy Ovda został wybudowany w 1981 roku jako wojskowa baza taktyczna Sił Powietrznych Izraela. Leży na pustyni pomiędzy licznymi bazami wojskowymi. Ci, którzy będą mieli szczęście jechać autobusem do Beer Szewa, poznają w nim liczną grupę młodych żołnierzy płci obojga.

Na mapie powyżej zaznaczyłem przystanek autobusowy do Beer Szewy (około 5 godzin drogi, po drodze jest jeden postój na stacji benzynowej), skąd szybko przedostaniecie się do Tel Avivu (około 1,5 godziny pociągiem) lub Jerozolimy.

Lotnisko Ovda (VDA)
Schemat wygodnych połączeń kolejowych z Beer Szewy. W pociągu jest całkiem sprawnie działający Internet.

Nie pytajcie na lotnisku gdzie jest przystanek do Beer Szewy – obsługa lotniska nastawiona jest na zapewnienie jak największego transferu turystów do Eilatu — nadmorskiego Las Vegas na południu Izraela. Nam wmawiali, że szybciej dostaniemy się do Tel Avivu, jeśli najpierw pojedziemy do Eilatu. Podróż z lotniska w Ovda do Eilatu trwa autobusem Egged około godziny.

Lotnisko Ovda (VDA)
Zielony autobus Egged

Kiedy jechać?

Unikajcie sobót, z uwagi na święto w Izraelu będziecie skazani na przymusowy nocleg w Eilacie (Egged uruchomił w grudniu sobotnie kursy Ovda-Eilat-Ovda, dostosowane do rozkładu lotów), drogi transport taksówką lub niepewnym stopem.

Pogoda

Temperatura podczas naszego wyjazdu była idealna. Nie było gorąco, ale też nie zimno (z wyjątkiem poranka w Jerozolimie). Minimalna temperatura w trakcie naszej zimy w Eilacie to 10 stopni Celsiusza. „Najzimniejszym” miesiącem jest styczeń, gdzie temperatura powietrza wacha się od 10 do 27 stopni. Temperatura wody w Eilacie jest najniższa w lutym i marcu – 20 stopni Celsiusza.

Co dolatuje?

Ryanair z Krakowa, Wilna, Bratysławy i Budapesztu. Wizzair z Warszawy Chopina  (od 10.12.16). My wracaliśmy do Budapesztu, potem autobusem Orangeways do Krakowa.

Lotnisko Ovda (VDA)
Po wyjściu za bramę lotniska trzeba iść około 20 minut pieszo do skrzyżowania z drogą nr 12, gdzie po prawej stronie jest przystanek autobusu nr 392 do Beer Szewy. Bilet kupuje się u kierowcy szeklami izraelskimi. Rozkład jazdy autobusów można sprawdzić na stronie Egged.

 Infrastruktura

 • bankomat – BRAK
 • źródło wody pitnej – jest, sala odlotów
 • automat do kawy – na szekle
 • automat napojów – na kartę, popsuty, ściąga pieniądze, ale nie wydaje napoju
 • kantor – jest, ale z bardzo niekorzystnym kursem (najlepiej wymienić złotówki na szekle w Polsce, trzeba znaleźć odpowiedni kantor, my zrobiliśmy to po wcześniejszym umówieniu, w kantorze w krakowskim lotnisku)
 • wypożyczalnia samochodów – BRAK
 • jedzenie – nie polecamy, drogo i niesmacznie
 • na airside są wygodne leżadła, na których można się zdrzemnąć, można palić w obszernej palarni
 • Internet – tak, bez ograniczeń
 • gniazdka – tak

Koszty pobytu w Izraelu

Wypad do Izraela kosztował nas 241,74 zł za osobodzień. Bilety na loty Ryanair kosztowały tylko 143,04 zł za osobę w dwie strony i stanowiły tylko 9,86% wszystkich wydatków. Mediana osobodnia w 2016 roku wynosiła w moich podróżach 526,56 zł za osobodzień. Można z tego wysunąć wniosek, że Izrael nie musi być taki drogi. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszam na moją stronę Ile kosztują podróże?.

Transport z lotniska

Izrael

 • zielony autobus Egged 392 do Beer Szewy, odjazd ze skrzyżowania zaznaczonego na mapie, płatność gotówką u kierowcy, szeklami,
 • zielony autobus Egged 282 do Eilat, odjazd z lotniska, płatność gotówką u kierowcy, szeklami,
 • Eilat Shuttle zamówiony wcześniej przez stronę internetową kartą kredytową,
 • taksówka,
 • pieszo przez pustynię  (poznaliśmy takich, którzy nocą maszerowali przez pustynię, ponoć są nawet wyznaczone szlaki).

Jordania

Wyjechani w Świat opisali dokładnie swoją podróż po Jordani. Przylatywali i odlatywali z Ovdy. Wiele informacji na temat transferu z Ovdy do Jordanii znajdziecie na forum dyskusyjnym fly4free1.

Egipt

Na stronie Eilat Shuttle, przewoźnik oferuje się z transportem nawet do Kairu. Ktoś z Was już próbował?

Z Ovdy do Tel Awiwu

16 odpowiedzi do “Lotnisko Ovda (VDA)”

 1. Dzień dobry,

  mam pytanie o transport z lotniska OVD do Jerozolimy. Sądząc po podpisie pod prowizoryczną mapką, z samego lotniska nie kursują żadne autobusy (miejskie, przelotowe), tylko faktycznie trzeba iść wspomniane 20 minut przez pustynię?

  Będę wdzięczna za podanie orientacyjnych cen biletów – wiem już, że do Jerozolimy jedzie autobus 444, lecz nigdzie nie da się ani kupić biletów online ani dowiedzieć o ich cenę.
  Dziękuję!

  1. Cześć Agnieszka, kiedy wyruszasz dokładnie do Izraela? Mam bilet na poniedziałek, 18.12 z Poznania
   Pozdrawiam, Paweł

 2. Witam
  A jechał ktoś może z lotniska Ovda do Taby ,do tamtejszych hoteli ?
  Z tego co widzę to autobusem 282 można dojechać na przejście graniczne Taba (koszt w dwie strony, kupując online to 43 szekle), pytanko co dalej ?
  Przechodzę granicę pieszo do Taby i są tam jakieś busy do hotelu ?czy taxi ?

  Kolejne pytanie ,czy trzeba płacić za wyjazd z Izraela ,jeśli np. po tygodniu się wraca na Ovda airport?

 3. Witam
  Czy bez rezerwacji uda się dostać na autobuś 282 egged i czy one są dopasowane do przylotów? Czy tym autobusem można dojechać do hotelu?

 4. Witam. Pod konieec lutego wyjeżdżam do Izraela. Mam pytanie czy jeździ jakiś autobus do ejlat którego nie trzeba wcześniej rezerwować?

 5. Wszędzie opisy wszystkiego a nigdzie jak jest z dostaniem się do Taby z Izraela?Czy jest jakiś autobus który przejeżdza granice?czy trzeba płacić za każdorazowy przejazd przez granice jadąc do Taby?

 6. Do granicy z Egiptem w Tabie można dojechać 282 ostatni przystanek ma przy granicy i Shutle busem rezerwując bilet przez internet: https://www.fun-time.co.il/find/PickupFrom
  Izrael pobiera opłatę wyjazdową ok 30 USD od osoby granicę przechodzi się pieszo za granicą czeka mnóstwo busików koszt dojazdu do hotelu np. El Wekala po ostrym targowaniu 10 USD za 2 osoby. Jadąc już wspomnianym busem zatrzymuje się on po ok 2km i trzeba zapłacić opłatę za przejazd przez most ok 8 USD, Pozdrawiam Piotrek 🙂

Leave a Reply