Alior Kantor dla opornych

Alior Kantor dla opornych
Jak zaoszczędzić pieniądze na wakacjach?

Musiało minąć kilka lat, zanim zrozumiałem ile pieniędzy tracę na przewalutowaniach bankowych. W zeszłym rok miałem już nieco więcej czasu na przyjrzenie się kosztom podróży. Przeraziłem się ile mBank na mnie zarabiał, mimo że „nie płaciłem im nic, bo wszystko miałem za 0 złotych”.

Kilka pojęć na początek:

 • kurs bankowy – najwyższy, 1 dolar w cenie 4,5 zł., przy tym kursie zawsze tracimy,
 • kurs kantorów tradycyjnych1 – pośredni,
 • kurs kantoru internetowego 2 – najniższy, jeden dolar w cenie 4,0.

Zebrałem się w sobie i otworzyłem konto na Cinkciarz i w Alior Kantorze.

Cinkciarz jest super, jednak nie wydają za darmo kart płatniczych. W Aliorze zamówiłem od razu trzy karty walutowe MasterCard do moich trzech kont walutowych3;

 • USD – do transakcji USD i innych poza GBP i EUR;
  • jeśli jestem w kraju z walutą (!)
   • USD, płacę dolarami, nie ma żadnego przewalutowania ani opłat za przewalutowanie,
   • inną niż USD, GBP lub EUR (np. Węgry, Birma, Japonia, Brazylia) bank nie pobiera opłaty za przewalutowanie, jednak przewalutuje kwotę np. z HUF na USD według kursu bankowego Mastercard4, nie kantorowego,
 • GBP – do transakcji GBP,
 • EUR – do transakcji EUR.

Można też zamówić kartę do płatności we frankach szwajcarskich (CHF).

Alior Kantor vs bank
Notatka obrazuje ile tracimy płacąc zwykłą kartą w walucie obcej oraz ile możemy zaoszczędzić płacąc kartami Aliora.

Za karty nie ponoszę żadnych opłat, jednym warunkiem jest dokonanie jakiekolwiek transakcji5. Warto zamówić od razu wszystkie karty i jeśli w ciągu kilku miesięcy nie będziemy mieli okazji ich użyć, można kupić gumę do żucia w Żabce.

Wypłaty z bankomatów jeden raz w miesiącu są za darmo dla każdej z kart. Testowałem to w kilku krajach. Nie dotyczy to zapewne opłat jakie naliczają poszczególne banki w obcych krajach (np. Republika Południowej Afryki, Stany Zjednoczone).

Cinkciarz doskonale działa z kontami walutowymi Aliora. Nie przetestowałem jeszcze przelewów z Alior Kantoru do innych banków, nie będę miał też takiej potrzeby.

Kurs walut w ciągu ostatnich kilku miesięcy był zawsze niższy od kursu w tradycyjnych kantorach, nie wspominając o kursach bankowych.

Co bardzo ważne, wypłata gotówki jest w placówce banku bezpłatna. Poprzednio miałem „kantor” uruchomiony w mBanku. Za każdą wypłatę gotówki musiałem płacić prowizję.

Zakładanie konta

Zakładanie konta jest bardzo proste. Można to zrobić przez Internet. W ciągu kilkunastu dni przysyłają pocztą karty.

Gotówkowo czy bezgotówkowo

Korzystanie z tradycyjnej wymiany walut wiąże się niestety z korzystaniem z kantorów za granicą jeśli chcemy wymienić na przykład dolary amerykańskie na tajskie bahty. Dotychczas wypłacałem obcą walutę bankomatem. Teraz chcą do minimum uniknąć prowizji za przewalutowanie, wypłacam dolary w Alior Banku i wymieniam je na walutę danego kraju6.

Haczyki

Jeśli na przykład kartą EUR kupimy bilety za USD, Alior Bank przewalutuje nam kwotę po kursie bankowym z USD na PLN i z PLN na EUR.

przewalutowania
Kosmiczne przewalutowania w Alior Kantorze, jak tego nie robić?

Nie kupujcie walut wieczorami i w nocy oraz w weekendy. Wtedy kurs przypomina ten bankowy.

Aplikacja mobilna

Aplikację mobilną Alior Kantora dodaję do swoich podróżnych gadżetów bez, których z domu się nie ruszam.

Co tracę?

Kupując bilety lub nocleg kartą Aliora nie jestem ubezpieczony. Moja karty kredytowe w mBanku7 ubezpieczają moją podróż, kiedy kupuję nimi bilet lotniczy lub nocleg w obcym kraju.

Mile w programie Miles&More – zbieram je jedną z kart kredytowych mBanku.

Zobacz też: Wizzair Mastercard. Dla kogo?

Jeszcze prościej?

Kupując bilet w walucie obcej (np. Wizzair DTM-KTW) za 10 EUR, zaoszczędzam 2-3 złote kupując ten bilet kartą EUR Alior Kantor w porównianiu do kupna kartą kredytową mBanku lub korzystając z przelicznika na stronie Wizzair.

5 odpowiedzi do “Alior Kantor dla opornych”

 1. Dzięki za ten wpis, prosto i jasno, w weekend jadę do Czech i juz wiem, że będę płacił kartą EUR kantoru Alior

 2. Wpis nadal przydatny, jednak pewna rzecz wymaga sprostowania. Przy płaceniu kartą USD Alior Kantoru, następuje, owszem, jedno przewalutowanie, ale po kursie MasterCard (z danej waluty na USD), a nie kursie bankowym. Tutaj możemy sprawdzić, jaką kwotą powinno być obciążone nasze konto: https://www.mastercard.co.uk/en-gb/consumers/get-support/convert-currency.html.

  Przy płaceniu kartą EUR poza strefą euro następuje takie samo przewalutowanie jak powyżej (z danej waluty na USD), ale na tym się nie kończy. Kwota w USD przeliczana jest następnie na PLN po kursie banku, po czym następuje trzecie przewalutowanie – z PLN na EUR, również po kursie bankowym. I tą kwotą w euro jest dopiero obciążane nasze konto.

Leave a Reply