#dookolakuli: dzień 25. – Castro

Castro San Francisco
Teatr Castro

Droga z okolic mostu Golden Gate do Castro była pełna emocji. Nigdy nie jeździłem tak strmymi ulicami. Odkryłem między innymi, że samochód z automatyczną skrzynią biegów sam zatrzymuje się na stromym podjeździe. Oczywiście hamulec i tak trzymałem, drżąc czy zaraz nie zjedziemy w dół. Jedno jest pewne, jeśli niedawno zrobiłeś prawo jazdy, nie jeździj po stromych ulicach San Francisco.

Strome ulice San Francisco.

Castro

To był dzień pełen wzruszeń. Kiedy stanąłem na Castro Street z widokiem na całą dzielnicę wzruszyłem się, mając w pamięci historię tego miejsca. Nazwa ulicy pochodzi od nazwiska lidera meksykańskiej opozycji. Żył on w pierwszej połowie XIX wieku. Współczesna historia Castro to Harvey Milk. Wraz ze swoim partnerem, w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku otworzyli tam sklep fotograficzny. Tak zaczynała się bardzo ważna historia ruchu emancypacji mniejszości seksualnych. Do dziś dzielnica staje się odpowiednikiem stolicy gejów i lesbijek z całego świata, zaraz przy obszarze Greenwich Village przy pubie Stonewall Inn w Nowym Jorku.

Jedno ze stu najbardziej znanych miejsc San Francisco. Kino Castro wybudowano w 1922 roku. Fasada budynku była wykonana w koloniajnym, hiszpańskim barokowym stylu.
Harvey Milk Plaza. Przystanek tramwaju stał się miejscem zwoływania protestów od lat 70-tych ubiegłego wieku.
Flaga będąca symbolem środowisk LGBT powiewająca przy Harvey Milk Plaza

Harvey Milk

Harvey Milk był pierwszym amerykańskim politykiem, który przyznawał się otwarcie do bycia gejem. Do dziś jest jedną z twarzy San Francisco, dla środkowisk LGBT kimś na miarę męczenika. 10 listopada 1978 roku Milka i burmistrz San Francisco zostali zamordowani przez jednego z radnych. Wieczorem, po zamachu od 25 000 do 40 000 osób spotkało się spontanicznie. Ze świecami, w milczeniu przemaszerowali ulicą Castro do Ratusza.

Z pewnością, Harvey Milk nie był tylko zjawiskiem politycznym. Zmienił nie tylko San Francisco i Kalifornię. Od momentu jego śmierci Stany Zjednoczone nigdy już nie wróciły do stanu ignorancji wobec kochających inaczej.

Historię Castro i Milka poznałem po obejrzeniu filmu1 w reżyserii Gusa Van Santa ze znakomitą rolą Seana Peena.

Leave a Reply