Olympic Air, recenzja lotu A3 991

Linią lotniczą Olympic Air (A3) leciałem po raz pierwszy na początku marca tego roku. Lot numer A3991  ze stambulskiego lotniska Atatürk (IST) do Aten (ATH).

Aegan – Olympic Air

Olympic Air
Olympic Air należy do greckiej grupy Aegan. Tym samym jest członkiem Star Alliance. Za mój lot otrzymałem 125 mil.

Bilety

Bilet na stronie linii lotniczych Aegan kupiłem około pięć miesięcy wcześniej za 24,75 euro. Nie otrzymałem informacji od przewoźnika czy w trakcie lotu będzie poczęstunek.

Odprawa i boarding

Na szczęście na stronie internetowej można było się odprawić on-line. Procedura przebiegła bez żadnych problemów. Korzystałem z zrzutu ekranu karty pokładowej na komórce. Boarding do samolotu przebiegał sprawnie.

Samolot

Bombardier Q400
Bombardier Q400

Leciałem Bombardierem Q400, w którym mieści się 70 pasażerów. Samolot o rejestracji SX-OBC miał nieco ponad dziewięć lat.  Układ siedzeń 2 plus 2. O wi-fi i systemie rozrywki pokładowej w tak małych samolotach można zapomnieć.

Samolot był wysłużony, dość czysty, wnętrze i stroje obsługi były skromne, ale przyzwoite. W skład załogi wchodziło 2 pilotów i 2 stewardessy. Miejsca na nogi miałem dość dużo, biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary samolotu. Na przodzie samolotu była miniaturowa toaleta, w której nawet nie dało się zrobić zdjęcia. Fakt, była większa niż te w autobusach, ale nie potrafiłem w niej umyć rąk. Systemu rozrywki pokładowej nie było, ale magazyn pokładowy jest przyjemny dla oka.

Serwis i załoga

Tuż po starcie rozpoczął się krótki serwis. Ku mojemu zaskoczeniu, nie tylko dostaliśmy powitalnego cukierka, ale też kanapkę, sezamki, kawę, napoje i do wyboru piwo lub wino. Kanapka nie wyglądała apetycznie, ale była całkiem dobra.

Obłożenie lotu nie było wysokie, więc szybko zmieniłem swoje pierwotne miejsce na wolną dwójkę. Załoga nie protestowała.

Pilot był standardowo udzielił jednego lub dwóch komunikatów.
Lotnisko ATH jest naturalnie węzłem dla Olympic Air i Aegan. Stewardessy kilkakrotnie  informowały pasażerów o tym co mają zrobić na lotnisku w Atenach jeśli w ciągu godziny mają kolejny lot. Bardzo przejrzyste informacje na ten temat zawiera też magazyn pokładowy. Widać, że dbają o to, by Olympic Air sprawnie łączył wszystkie greckie wyspy.

Podsumowanie

Trudno żeby lot trwający niecałe dwie godziny był nieprzyjemny. Jednak dzięki miłej niespodziance – przekąska i widokami za oknem, będę jeszcze lepiej go wspominać.

Recenzje innych linii lotniczych znajdziecie tu.

Leave a Reply