Jak zdobyć wizę do Rosji

Zazwyczaj unikam krajów, w których do wjazdu potrzebna jest wiza. Życie w strefie Schengen rozpieszcza. Tym razem się nie udało/ Już za miesiąc wyruszam w moją pierwszą podróż do Rosji.

Wiza do Rosji, jak to zrobić?

Jak zawsze wszystko zaczęło się od biletów. Kupiłem bardzo tani bilet do Moskwy (VKO) z Debreczyna na Węgrzech. Potem ułożyłem plan podróży.

Zaproszenie

Około dwa miesiące przed wylotem zacząłem zabierać się za organizowanie wizy. Okazało się, że tani hostel, który zamówiłem na booking.com oferuje możliwość wysłania zaproszenia – kosztowało ono około niecałe sto złotych. Pamiętajcie, że zaproszenie to nie to samo co rezerwacja. Rezerwacja nie musi być opłacona jeśli pobyt jest krótszy niż 14 dni.

Zaproszenie do Rosji
Zaproszenie do Rosji

Otrzymałem je w formie pliku pdf w ciągu kilkudziesięciu minut po płatności kartą.

Zobacz też: Alior Kantor dla opornych

Wniosek wizowy

Następne pół godziny spędziłem na wypełnianiu wniosku wizowego. Nie jest on tak skomplikowany jak ten do Stanów Zjednoczonych. Na szczęście wniosek można zapisać, więc w przypadku jakiejkolwiek pomyłki lub konieczności zmiany na przykład numeru polisy ubezpieczeniowej, można się zalogować, poprawić i wydrukować raz jeszcze.

Po wypełnieniu wniosku chciałem się umówić na spotkanie w ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Tu niespodzianka, pierwsze możliwe spotkanie i jedyne w ciągu dwóch kolejnych miesięcy to data kilka dni przed moim wylotem.

Nawet gdybym wystąpił o wizę ekspresową nie zdążyłbym jej wyrobić przed odlotem. Zawrzało. Cała wyprawa stanęła pod znakiem zapytania. Szukałem, szukałem, szukałem… na stronie ambasady polecają biuro wizowe – VFS GLOBAL. Wszedłem na stronę VFS, zarejestrowałem się, a tam informacja, że w żadnym ośrodku nie mogę umówić się na wizytę – brak dostępnych terminów. Zadzwoniłem na infolinię, już bardzo zrezygnowany… okazało się, że nie trzeba umawiać się na konkretny termin. Wszystko odbywa się płynnie. Trzeba po prostu przyjechać do ich biura. Uff, udało się.

Złożenie wniosku

Skompletowałem potrzebne dokumenty i wyruszyłem do Warszawy (to moja rejonizacja).

Byłem pierwszy i spędziłem tam… dwie godziny. Jednak w czasie mojej obecności kolejka nie była większa niż ta na Poczcie Polskiej. Okazało się,że wpisałem błędny numer paszportu przy wnioskowaniu o zaproszenie mnie do Rosji.

Doładowuję konto VoIP i dzwonię do Moskwy, żeby poprosić firmę, która mnie zapraszała o szybką podmianę danych. W ciągu dziesięciu minut dostaję poprawione zaproszenie.

Ubezpieczenie

Po drugie, z resztą bardzo miła i pomocna Pani, pokazała mi, że ubezpieczenie przy karcie Visa Platinum nie jest wystarczające (zabrakło kilku tysięcy EUR na opiekę medyczną). Szybko kupiłem przez komórkę Wojażer PZU1. Szybko otrzymałem właściwą polisę ubezpieczeniową.

Pamiętajcie, że ubezpieczenie nie może obejmować TYLKO europejskiej części Rosji. Musi obejmować całe terytorium kraju.

W tym nieszczęściu miałem jednak szczęście. Głównie dzięki pomocy tej miłej Pani z biura VFS. Podpisałem jakąś umowę, której już nie miałem czasu czytać i wyszedłem. Zapłaciłem kartą kredytową. Zapaliłem papierosa. Udało się.

Już po dziesięciu dniach można w biurze odebrać paszport z wizą. Z tego co zrozumiałem, jeśli coś jest nie tak, choć wydaje mi się to niemożliwe przy skrupulatności biura, dzwonią.

Po dwóch tygodniach odebrałem paszport z wklejoną wizą, okazując tylko paragon.

Pozostało odliczanie do odlotu.

wiza do rosji
Wiza Rosyjska w polskim paszporcie

Wiza do Rosji – Koszty

Zaproszenie 95,70 zł
Wiza2 145,00 zł
Opłata biura wizowego3 106,96 zł
Ubezpieczenie podróży 71,05 zł
SUMA 418,71 zł

Wydałem ponad to – około 150 zł za dwukrotną wycieczkę do Warszawy i około 10 złotych za zdjęcie4 – nie miałem aktualnego.

Można dostać zawrotu głowy od ilości pośredników Wizowych. Jeśli chcecie zaoszczędzić pieniądze,arto zapisać się do ambasady na spotkanie. Jednak ambasada chce zarabiać pieniądze, więc stworzyła VFS GLOBAL.

Liczne formy pod mylącymi danymi ogłaszają się, żezałatwią wizę do Rosji, jednak one też korzystają z pośrednictwa VFS GLOBAL.

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej FIFA 2018

W związku ze zbliżającym się mundialem w Rosji uruchomiono tak zwany  Paszport Kibica (FAN ID). Aby otrzymać FAN ID trzeba:

  1. Kupić bilet na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej FIFA 2018
  2. Zarejestrować się na stronie i uzyskać potwierdzenie
  3. Otrzymać FAN ID pocztą, lub w Centrum Wydawania

FAN ID daje możliwość skorzystania z darmowego dojazdu w dniach przeprowadzenia meczów do miast, w których organizowane są mecze.

Podsumowanie

Jesteś z miasta, w którym jest biuro. Nie opłaca Ci się korzystać pośredników. Jeśli jesteś z prowincji, wszystko zależy od tego jak bardzo cenisz sobie czas. Po fakcie stwierdziłem, że ceny pośredników w załatwianiu wizy nie są, aż tak wysokie (około 90 złotych + koszt kuriera) i być może kolejnym razem skorzystam z ich pomocy.

Ten wpis nie był przez NIKOGO sponsorowany.

2 odpowiedzi do “Jak zdobyć wizę do Rosji”

Leave a Reply