Viva Air Peru, recenzja lotu VV 754

Peruwiańską tanią linią lotniczą Viva Air (VV) leciałem po raz pierwszy z Limy (LIM) do Cuzco (CUZ) pod koniec września bieżącego roku. Krótki, niespełna półtoragodzinny lot był częścią naszej wyprawy po Peru.

Linia lotnicza

Viva Air

Linia lotnicza powstała w zeszłym roku. Dysponuje trzema samolotami Airbus A320-200. Viva Air nie należy do żadnego sojuszu linii lotniczych. Nie ma też swojego programu lojalnościowego. Jej hubem jest lotnisko w Limie.

Niestety na flightradar24 nie można sprawdzić rejsów oznaczonych VV. To o tyle istotne, że nie ma powiadomienia o ewentualnych opóźnieniach.

Bilety i bagaż

Z biletami na loty w Peru jest problem wynikający z wyższych stawek dla obcokrajowców niż dla Peruwiańczyków. Wielką zaletą Viva Air jest brak tego rozgraniczenia. Cena taryf rejsów jest taka sama dla obcokrajowców jak dla turystów.

Bilet na rejs Viva Air kupiłem na ich stronie, tak samo jak kupuję bilet Wizz albo Ryanair. Nie było z tym najmniejszego problemu. Do zakupu użyłem swojej karty Revolut1. Zapłaciłem 123 złote za osobę. Nie było problemu, ale…

Po kilku tygodnia spoglądając w rezerwację zorientowałem się, że P, który ma polską literę w imieniu jest błędnie wpisany do rezerwacji. Okazało się, że Viva Air dopuszcza jedną, bezpłatną zmianę w imieniu i nazwisku w rezerwacji. Wpisałem ł, nie zamieniło na l, a literkę zjadło. Kolejne tygodnie to żmudna korespondencja z konsultantami Viva Air. Koniec końców bez dodatkowej opłaty wpisali prawidłowe imię i nazwisko P. Jednym słowem, przy rezerwacji biletu na Viva Air nie używajcie polskich znaków.

Biletu z Viva Air niestety nie można było dodać w aplikacji Check My Trip.

Odprawa przebiegła na stronie bez problemu, karty pokładowe wydrukowaliśmy w hostelu. Przy zakupie biletu jak i przy odprawie nie czułem się nachalnie nagabywany na zakup dodatków. Siedzenia można oczywiście wybrać za dodatkową opłatą. My nie zapłaciliśmy i siedzieliśmy oddzielnie. Do samolotu wchodziliśmy i wychodziliśmy z rękawa.

Zobacz też: KLM Royal Dutch Airlines, recenzja lotu KL 0757.

Samolot

Zużycie samolotu odpowiada standardowi Wizzair. Nie było brudno.

Reklamy prawie jak w dobrze znanym Ryanair

Serwis i załoga

Załogę trudno mi ocenić ponieważ, być może z uwagi na turbulencje nad Andami, serwisu nie było. Tak, bardzo miałem ochotę na kawę… nawet niedobrą.

Viva Air Peru – podsumowanie

Ceny lotów są na tyle niskie, że trudno narzekać na jakiekolwiek niedogodności. Półtorej godziny można wytrzymać bez obecności bliskiej Ci osoby obok. Najważniejsze, że Viva Air stosuje przejrzyste warunki przelotu dla turystów.

Zobacz też: Pobeda, recenzja lotu DP 205.

Leave a Reply