#dookolakuli2019: dzień 3. – UA 154: Sfederowane Stany Mikronezji – Kosrae i Pohnpei

Plan na trzeci dzień podróży to dostać się z Honolulu (Oahu, Hawaje) do Kolonii (Pohnpei, Mikronezja), a tym samym pierwsza część przygody z legendarnym rejsem UA 154. Po drodze miałem wylądować na atolach Majuro i Kwajalein oraz wyspie Kosrae.

Kosrae podobało mi się dotychczas najbardziej. To już nie był atol, a wyspa z przepięknymi zielonymi wzgórzami.

Odcinek trzeci KWA-KSA

odcinek 3/6 (1:10 h) z do
lotnisko (IATA)KWAKSA
miastoOkat
wyspaKwalaleinKosrae
państwoWyspy MarshallaSfederowane Stany Mikronezji
stolica państwa MajuroPalikir
region geograficznyłańcuch Ratak Karoliny

Kosrae, dawniej nazywane Kusaie or Strong’s Island, wraz z mniejszymi wyspami w okolicy tworzy jeden z czterech stanów sfederowanej Mikronezji. Geograficznie należy do grupy Karolinów.

Jest wysoka, w dużej mierze nieskażona obecnością człowieka. Patrząc z oceanu, ukształtowanie przypomina kobiece ciało, dlatego niektórzy nazywają Kosrae „wyspą śpiącej kobiety”.

Kosrae
Wioska Fengal, Kosrae 1900 r.

Lądowanie w Kosrae

Pejzaże Kosrae były już typowe (w odróżnieniu od Majuro i Kwajalein) dla wysp, jakie widziałem już wcześniej.

Lotnisko w Kosrae (KSA)

W trakcie kilkudziesięciu minutowej przerwy mogłem ponownie opuścić pokład Boeinga linii United i odetchnąć świeżym powietrzem.

Odra na Pacyfiku

Wirusy nie znają granic. W 2014 roku odra wróciła między innymi na Kosrae, gdzie odnotowano blisko 140 przypadków zachorowań.12 Obecnie (ostatni kwartał 2019 roku) z epidemią odry zmaga się odwiedzona przeze mnie kilka miesięcy wcześniej Samoa. Media donosiły, że Nowa Zelandia, w ramach wsparcia, dostarcza do Samoa dziecięce trumny.3 Co można zrobić, kiedy epidemia już wybuchnie?

Czy ktoś nadal uważa, że szczepienia szkodzą? Przeczytaj więcej o szczepieniach i zdrowiu w podróży na mojej stronie Apteczka podróżna.

Relacja Pawła Krzyka z Kosrae z 2013 roku. Znajdziecie tam też wideo relację.

Odcinek czwarty KSA-PNI

Po przerwie wyruszyliśmy w ostatni rejs tego dnia, w kierunku wyspy Pohnpei. Po drodze minęliśmy dwa atole – Pingelap i Mokil, jednak nie widziałem ich przez okno. Pierwszy raz obłożenie rejsu było na tyle małe, bym mógł położyć się na wolnej trójce i nieco się rozprostować. Powoli zacząłem się pakować. Po blisko 10,5 godzinach rejsu miałem już dość samolotu.

Lądowanie w Pohnpei

Na Pohnpei czekały mnie pierwsze trzy dni wypoczynku na lądzie.

Leave a Reply