#dookolakuli2019: dzień 5. – UA 154: Sfederowane Stany Mikronezji – Chuuk

Około południa sprawdziłem status lotu w serwisie Flightradar24. Mój samolot do Chuuk już dawno wyruszył z Honolulu, więc byłem spokojnie wyruszyłem na lotnisko w Kolonii. Przybyłem na lotnisko trzy godziny przed odlotem. Trochę za wcześnie, ale musiałem się odprawić tradycyjnie. Tym razem dostałem dwa różne bilety (PNI-TKK i TKK-GUM).

Lotnisko PNI

Lotnisko w Kolonii jest bardzo przyjemne. Na stronie lądowej nie ma klimatyzacji, ale już po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa jest przyjemnie chłodno. Co ciekawe w przewodniku przeczytałem wcześniej, że bagaż przeszukiwane są manualnie, ale okazało się, że są już dostępne urządzenia prześwietlające i kontrola bezpieczeństwa niczym się nie różniła od tych w Europie. Z reklam rozwieszonych na lotnisku dowiedziałem się, że do Pohnpei można (było) dolecieć nie tylko United Airlines, ale także Nauru Airlines (MAJ) i Air Niugini.

Zobacz też: Pohnpei / Lotnisko PNI

UA 154 – kolacja, fotel i rozrywka pokładowa

Zapalić papieros nie można było tylko ma lotnisku PNI. Załoga zmieniała się tylko w MAJ. Podczas ostatniego rejsu podano skromną kolację.

UA 154
Kanapka na kolację

Siedzenia w samolocie odchylały się minimalnie. Pokryte były skajem. Zagłówek był dość wysoko regulowany, jednak jego skrzydełka nie utrzymywały głowy. Samoloty miał około 15 lat. Rozrywka pokładowa to telewizja, kilka filmów na krzyż.  Brak ekranów dotykowych. Jednym słowem standard niewiele lepszy niż ten w Ryanair.

Ciasteczka owocowego Torino proponuję próbować tylko tym, którzy są bardzo głodni. Herbata była okropna, po prostu śmierdziała. Na szczęście kawa była smaczna.

Zobacz też: refleksje podczas mojego pierwszego odcinka rejsu UA 154 HNL-PNI, recenzje innych linii lotniczych.

Szkoda, że rejs UA 154 nie odbywał się na pokładzie Dreamlinera United. Polubiłem ich wersję podczas wyprawy do Samoa w 2019 roku.

Podczas ostatniego rejsu dominującą narodowością w klasie ekonomicznej byli… Czesi!

PNI-TKK

Wyspa Chuuk przypominała Pohnpei czy Kosrae. Widok z okna samolotu był tu chyba najładniejszy. Chuuk, jeden ze stanów Mikronezji (FSM), to świetne miejsce dla fanów nurkowania. Pod wodą oprócz życia oceanu można podziwiać również wraki statków z okresu II wojny światowej.

Gibraltar Pacyfiku

Podczas II wojny światowej Chuuk i okoliczne wyspy była główną japońską bazą morską na południowym Pacyfiku. Ze względu na ciężkie fortyfikacje, zarówno naturalne, jak i sztuczne, baza w Chuuk została nazwana przez siły alianckie „Gibraltarem Pacyfiku”. W 1944 r. Siły USA zaatakowały Chuuk (operacja Hailstone). Atak zakończył się jedną z najważniejszych bitew morskich podczas wojny na Pacyfiku.

Lotnisko Chuuk (TKK)

Chuuk
Po prawej stronie terminal lotniska
odcinek 5/6 (1:20 h) zdo
lotnisko (IATA)PNITKK
miastookolice KoloniiWeno
wyspaPohnepiChuuk
państwoSfederowane Stany Mikronezji Sfederowane Stany Mikronezji
stolica państwa PalikirPalikir
region geograficznyKarolinyKaroliny
W drodze do Guam

TKK-GUM

odcinek 6/6 (1:35 h) dodo
lotnisko (IATA)TKKGUM
miastoWenoTamuning
wyspaChuukGuam
państwoSfederowane Stany MikronezjiStany Zjednoczone
stolica państwa PalikirWaszyngton
region geograficznyKarolinyMariany
GUM
Port lotniczy Antonio B. Won Pat

UA 154 – podsumowanie

  • Mikronezyjski island hopper jest z pewnością interesującym kąskiem dla tych, którzy tak jak ja, kochają awiację.
  • Dzięki United Airlines wyspy Mikronezji, odległej krainy dla niemal każdego, są osiągalne dzięki regularnym rejsom. To też niebywale ważny rejs dla gospodarki tego rejonu świata.
  • Niestety samą linię lotniczą, jej usługę w postaci UA 154, muszę ocenić na dwóję z minusem w szkolnej skali. Na negatywną ocenę wpłynął typ samolotu oraz bardzo ubogi serwis.

Leave a Reply