Air Tahiti, recenzja lotu VT 837

Mój pierwszy rejs liniami Air Tahiti był elementem wyprawy na odległe Markizy w Polinezji Francuskiej. Odbyłem wtedy rejs VT 837 z Faa’a na wyspie Tahiti (PPT) na wyspę Nuku Hiva (NHV).

Lotnisko na wyspie Nuku Hiva – cel mojej podróży
Wyjścia z samolotu na lotnisku docelowym (NHV)
linia lotniczaAir Tahiti (AT)
połączeniePPT-NHV
terminluty 2020
numerVT 837
czas rejsu3:451
rodzajkrajowy, krótkodystansowy
klasa biletuekonomiczna (S)
cenazakupiłem w pakiecie wszystkie rejsy po Markizach2 Dziś użyłem Skyscanner, żeby zobaczyć ile kosztuje pojedynczy rejs – 1535 zł.
samolotATR 72-600

Linia lotnicza

Air Tahiti
Samolot Air Tahiti na lotnisku w Faa’a, Tahiti (luty 2020 roku)

Air Tahiti (VT) to krajowy przewoźnik Polinezji Francuskiej. Faktycznie jest to francuska linia lotnicza. Powstała w 1987 roku, a jej głównym węzłem przesiadkowym jest lotnisko w Faa’a na wyspie Tahiti (PPT). Air Tahiti nie należy do sojuszy, w serwisie skytrax oceniana jest tylko na 5/10.

Bilety i bagaż

Bilety zakupiłem na stronie Air Tahiti i był to chyba najdłuższy w historii proces zakupu. Szczegóły opisałem w Zapiskach. Rezerwację otrzymałem natychmiast po dokonaniu płatności kartą USD Alior Kantor. Nie miałem możliwości wyboru miejsca w kabinie ekonomicznej. Na rejs nie odprawiłem się przez Internet. Air Tahiti zmieniała wtedy system rezerwacyjny. Zatem do drugiej połowy marca nie można było odprawić się on-line. Na lotnisku byłem godzinę i 15 minut przed czasem (zdecydowanie zbyt wczeście). Na szczęście do mojego okienka nie było kolejki i wszystko poszło dość sprawnie.

Butelki większe niż te o pojemności do 100 ml można przewozić pod warunkiem, że są zamknięte. Tak poinformowano mnie przy odprawie.  Wolałem jednak nie ryzykować i nadałem (bez dodatkowych opłat) jako bagaż rejestrowany swój plecak, w którym wiozłem na Markizy dwa litry brandy.

Według zapisów z rezerwacji mogłem zabrać ze sobą 23 kg. Nie mogłem się dokopać do informacji, co można wnieść na pokład, a co nie.

W karcie pokładowej była pomyłka odnośnie godziny wylotu, jednak obsługa nie zdawała się tym przejmować. 

Samolot

Air Tahiti
ATR 72-600 w tradycyjnym malowaniu Air Tahiti

Samolot ATR (F-ORVR, Tapuata) miał niecałe 3 lata. Na pokładzie była tylko jedna klasa – 68 foteli ekonomicznych w układzie 2-2. Kabina pasażerska obłożona była w ~75%. Był to mój pierwszy rejs w wprodukowanym przez włosko-francuskie przedsiębiorstwo lotnicze ATR samolocie. ATR używany jest na regionalnych trasach m.in. przez CSA Czech Airlines, Air New Zealand, Cebugo.

Kabina pasażerska Air Tahiti – materiał video.

Po zajęciu miejsca w ATR Air Tahiti, doceniłem ilość miejsca na nogi i wygodę foteli w Bombardierach polskiego LOT. W Air Tahiti nie było mowy o odchyleniu siedzenia, ale najgorsze to kształt fotela i brak zagłówka. Głowę mogłem oprzeć tylko po przechyleniu jej o 90 stopni do tyłu. Nawiasami od stolika oraz oparcia bardzo łatwo można uszkodzić sobie rzepkę.

Toaleta

Załoga i serwis

Załoga, dwóch młodych mężczyzn, zachowywała się bardzo neutralnie. Strój był skromny. Nie otrzymałem ani kocyka, ani poduszki. Około półtorej godziny po starcie rozpoczął się serwis. Napoje (wybrałem kawę, sok i wodę) były za darmo. Kanapka kosztowała 450 xpf i trzeba przyznać, że była dość duża! Nie zamówiłem jej, ale podejrzałem u innych pasażerów.

Lotnisko w Faa’a (PPT)

Na lotnisko dojechałem nad ranem zamówioną w hostelu taksówką. Podczas podróży widziałem, że mimo wczesnej pory kursowały już autobusy publiczne. Terminal krajowy lotniska na Tahiti jest dość mały i chaotycznie urządzony. Nie ma tam saloniku dla posiadaczy kart Priority Pass. Śniadanie zjadłem w McDonalds. Palić można było tylko na zewnątrz.

Air Tahiti VT 837 – podsumownie

Rating: 2 out of 6.

Moja ocena Air Tahiti, na długiej jak na tamte warunki trasie samolotem ATR wypada bardzo kiepsko – 2 w szkolnej skali. Wynika to przede wszystkim z niedogodności związanych z fotelem. Zdecydowanie lepszą ocenę wystawiłbym, mając 30 cm mniej wzrostu. 

Air Tahiti
Widok z okna ATR Air Tahiti podczas zbliżania się do wyspy Nuku Hiva.

Leave a Reply